سفارش تبلیغ
صبا ویژن
در کتاب نخستین نوشته شده است : ای پسرآدم! رایگان یاد ده؛ همان گونه که رایگان یاد گرفتی . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]
 
یکشنبه 92 بهمن 13 , ساعت 6:7 عصر

تبادل لینک


یکشنبه 92 بهمن 13 , ساعت 6:6 عصر

تبادل لینک


یکشنبه 92 بهمن 13 , ساعت 6:4 عصر

تبادل لینک


سه شنبه 92 بهمن 1 , ساعت 10:45 عصر

موقعیت جغرافیایی و طبیعی روستا:

روستای بتلیجه یکی از روستاهای دهستان کرچمبو شمالی در بخش بوئین و میاندشت از شهرستان فریدن می باشد. 

 وجه تسمیه:

بتلیجه به معنای بیل و تیشه

 وضعیت آب و هوا:

هوای داران معتدل و خشک بوده، بیشترین درجه حرارت در تابستان ها 35 درجه سانتی گرادبالای صفر و کم ترین آن، در زمستان ها 18درجه زیر صفر است. میانگین بارش سالیانهداران، 350 میلی متر بوده است. شهرستان فریدن ناحیه ای کوهستانی است. کوهستانی بودنناحیه و بلندی زیاد از سطح دریا، موجب ریزش بارندگی، به ویژه برف گشته که در سرسبزیو رویش گیاهان گوناگون موثر بوده مراتع سرسبز و خرمی را به وجود آورده است. پوششگیاهی شهرستان را گون، گز، کرفس کوهی و درختان پراکنده بلوط تشکیل می دهند. آب وهوای شهرستان فریدن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان بسیار سرد است. بیش تریندرجه حرارت در طی سال تنها در 4 ماه بین 39-31 درجه سانتی گراد است و از سویی 6 ماهاز سال، در شهرستان فریدن پدید یخ بندان وجود دارد. کم ترین درجه حرارت در سردترینروزهای سال 8/29- درجه سانتی گراد گزارش شده و روزهای یخ بندان در سال، حدود 128روز بوده است.

 زبان،گویش:

کشور ایران یک زبان عام و مشترک دارد که فارسی خوانده می شود و آن زبان  رسمی و ادبی است که همه مردمان این سرزمین خاصه آنان که خواندن و نوشتن را می دانند با آن آشنا هستند و آنرا به کار می برند اما در عرض زبان فارسی چندین زبان محلی نیز وجود دارد که از آن جمله می توان به کردی، بلوچی ، لری و ... اشاره نمود.

این لهجه ها بر خلاف زبان فارسی در کشور رواج عام ندارد یعنی هر یک در ناحیه محدودی از ایران متداول هستند گذشته از این بیشتر آنها زبان گفتار است یعنی نوشته نمی شود و ادبیات کلی ندارد ، بعضی از این لهجه ها هریک در زمانی دارای آثار ادبی بوده اما بعدها در مقابل رواج فارسی دری این لهجه ها تنزل پیدا کرده و دیگر در نوشتن به کار نرفته اند.

تعداد این لهجه ها به حدی است که تقریباً باید آنها را به تعداد روستاهای موجود در مرکز ایران دانست.

ساکنین بومی روستاهای منطقه دارای زبان و گویش خاصی نیستند و زبان همه مردم فارسی و گویش و لهجه ای شبیه مردم اصفهان دارند.

تعدادی از لغات ترکی رایج در بین اهالی

اب: سو

حیاط خانه: حیاط اِیو

انگشت: دنداق

صبح: سحر

روسری: لچک

فانوس: مرکبی

شب: گجه

دیوار: چینه

پدر : اقا

دست: اَل

عصر: پیسین

ابگوشت:اِشکنه

عمو: عامو، عمی

کفش: اُرسی

 جمعیت:

جمعیت کل:  298  نفر

تعداد خانوار: 85

تعداد زن: 148 نفر

تعداد مرد:  150 نفر

جمعیت متوسط هر خانوار:  2.3 نفر

 گردشگری:

چشمه ها و رودخانه

نوع جاذبه: طبیعی

سطح گردشگری: محلی

انگیزه جذب گردشگر: سفر،تفریحی

چهره روستا

نوع جاذبه: طبیعی

سطح گردشگری:محلی

انگیزه جذب گردشگر: سفر،تفریحی

 صنایع دستی:

یکی از مکانیسمهای اقتصاد روستائیان ایران صنایع دستی است که بعنوان تولیدی مکمل و جدا نشدنی در زندگی آنها رشد نموده است.

صنایع دستی روستائیان نیاز به سرمایه گذ اری کلان و موسسات بزرگ نداشته واغلب مواد اولیه آن از محل زندگیشان تامین می شود و نهایتا" و با اندک آموزش میتوان به تولید آن اقدام نمود.

وجود صنایع دستی در بین روستائیان از یکسو برای برآورد بخشی از نیازهای داخلی و ازسوی دیگر برای عرضه تولیدات به بازار جهت رفع سایر نیازمندیهای خانوار، نشان دهنده اهمیت و جایگاه صنایع دستی در بین روستائیان می باشد.

با توجه به مطالب فوق در می یابیم که صنایع دستی هر روستا(هر منطقه)بطور مستقل نشأت گرفته از شرایط جغرافیایی و آداب و رسوم آنها می باشد بنابراین